|

Zanim umówisz się do adwokata, zapytaj …

Wiemy już, że nie każdy prawnik jest adwokatem (szerzej: Zanim pójdziesz… do prawnika). Mamy już upatrzoną osobę, z której pomocy chcielibyśmy skorzystać (więcej: Jak szukać adwokata?). Przyszedł więc czas na kontakt z kancelarią. O co zapytać? Czy od razu się umawiać? Dzisiaj podpowiem, o co najlepiej zapytać, zanim umówimy się do adwokata. 

PO PIERWSZE: JAKIE SPRAWY PROWADZI ?

Może zdarzyć się, że adwokat, który został nam polecony lub z którego usług chcemy skorzystać, nie prowadzi spraw danego rodzaju. Dzieje się tak, choć egzamin adwokacki obejmuje prawo karne, cywilne, gospodarcze, administracyjne (i zasady etyki zawodowej).

Dlaczego?

Część adwokatów albo rezygnuje z prowadzenia niektórych typów spraw, albo decyduje się na prowadzenie spraw wyłącznie z danej dziedziny. Przyczyny tego mogą być różne. Adwokat może być pasjonatem jednej z dziedzin i koncentrować się na sprawach danego rodzaju. Może też być wręcz przeciwnie” adwokat za pewnymi sprawami nie przepada i wówczas nie podejmuje się ich prowadzenia. Jedną z przyczyn takiej „selekcji” jest też coraz większe rozbudowanie poszczególnych gałęzi prawa. Nowe technologie, zmiany społeczne, zmuszają do nowelizowania przepisów, ale także zajmowania stanowiska przez sądy i trybunały. Śledzenie zmian jest konieczne i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jest jednak także czasochłonne. Stąd, wybór kilku dziedzin (a nawet jednej z nich) jako wiodących w kancelarii jest całkowicie normalną praktyką.

Zdarza się też, że dany rodzaj czynności zarezerwowany jest dla zupełnie innego zawodu (najczęściej dotyczy to obszarów działalności notariusza). Wówczas umówienie się na sporządzenie aktu notarialnego, jest po prostu pozbawione sensu. Dlatego zanim umówimy się na spotkanie z adwokatem, warto zapytać o to, czy na pewno dane usługi świadczy.

PO DRUGIE: CZY MA WOLNY TERMIN?

Obok pytania o sprawy, którymi dany adwokat się zajmuje, warto również zapytać o możliwy termin wizyty. Warto przy tym zasygnalizować, czy w sprawie jest już wyznaczona rozprawa, a może wpłynęło do nas pismo (np. wezwanie do zapłaty, pozew itd.) i trzeba na nie odpowiedzieć. Może też okazać się, że za chwilę dojdzie do przedawnienia albo zakończy się termin na odrzucenie spadku. 

Dlaczego?

Przyjście do adwokata, bez wcześniejszego ustalenia z nim terminu jest ryzykowne, szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy pomocy w sporządzeniu pisma terminowego. Praca adwokata potrafi być wielozadaniowa. I tak, może on uczestniczyć w rozprawie, być na przesłuchaniu, pisać apelację. Zdarza się, że jest na widzeniu w zakładzie karnym.

Wpływ na dyspozycyjność adwokata może mieć też duże obłożenie pracą. Stąd, jeżeli wiesz, że sprawa będzie wiązała się z dalszymi działaniami, warto zapytać adwokata, czy oprócz zarezerwowania czasu na poradę prawną, będzie mógł nam pomóc w zredagowaniu pisma lub prowadzeniu sprawy.

PO TRZECIE: JAKI JEST KOSZT WIZYTY?

Poza kwestią terminu, dobrze podpytać o koszt porady prawnej. Każdy adwokat sam ustala swoje ceny (zarówno ich wysokość, jak i sposób obliczania). Nie ma więc „uniwersalnej” kwoty. Mamy natomiast prawo wiedzieć, ile kosztuje porada prawna i od czego uzależniona jest cena wizyty (np. gdy nie jest to kwota „ryczałtowa”, tylko zależna od czasu trwania spotkania). Możemy zapytać, czy rozliczenie następuje w formie gotówki, płatności kartą czy też przy użyciu „BLIKA”.

A JAK JEST U MNIE?

Zajmuję się głównie sprawami rodzinnymi, karnymi i spadkowymi. Nie podejmuję się doradzania w sprawach z zakresu z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Termin uzyskania pomocy prawnej jest zróżnicowany (decyduje tutaj przede wszystkim ilość rozpraw i zleconych spraw). Biorę pod uwagę “sytuacje terminowe”.

Koszt porady prawnej jest stały(niezależny od czasu jej trwania), a w przypadku powierzenia reprezentacji, podlega zaliczeniu na poczet całości wynagrodzenia. W przypadku wizyty, która odbywa się w kancelarii, rozliczenie za poradę jest możliwe w formie gotówki lub „BLIKA” (tzw. przelew na telefon). Gdy porada ma się odbyć na odległość, płatność następuje „z góry”, najczęściej w formie przelewu (ale możliwym jest także użycie wspomnianego „BLIKA”).

Jeżeli po poradzie Klient podtrzymuje wolę dalszej współpracy, jej zasady określamy w przygotowanej przez kancelarię umowie, aby zasady współdziałania były transparentne, także w zakresie rozliczeń.

Podsumowując

Zanim ustalimy termin wizyty, warto upewnić się, czy dany adwokat w ogóle zajmuje się sprawami takimi, jak nasza. Jeżeli wiemy, że oczekujemy czegoś więcej niż porada (np. chcemy, aby dany adwokat nas reprezentował na terminie rozprawy), zapytajmy o to, czy dysponuje czasem. Dla własnego komfortu, pytajmy też o cenę i sposób płatności za konsultację prawną.